هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
خانه » دانلود 96 » مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران
مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران

مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران

تفریحی 96 :

مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران در قالب ورد با کیفیت بسیار خوب به قیمت ۲۵۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

توضیحات کامل در مورد تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران

مقدمه:

شناخت احوال گذشتگان، موجب کسب تجربه و روشنی راه آینده و تعیین کننده خط مشی دولتمردان و مقامات و طبقات مختلف هر جامعه است. بدیهی است که بررسی واقعیتهای تاریخی هر قوم و ملتی، مبتنی بر اسناد و مدارک تاریخی و منابع فرهنگی مدون میسر خواهد بود.
اسناد و مدارک را در زمانهای گذشته، یونانیان نگهداری می‌کردند. یونان قدیم، سرزمینی بود که نسبت به نگهداری اسناد خود اقدام می‌کرد در قرن پنجم قبل از میلاد، آتنی‌ها، اسناد و مدارک خود را در معابد از جمله پرستشگاه «منارون» – که به نام مادر خدایان است – ضبط می‌کردند.

در این‌‌گونه معبدها، گزارشهای مجالس، قوانین و رساله‌ها و سایر مدارک کشور نگهداری می‌شد. باید توجه داشت که در میان آنها، مدارک دفاعیه سقراط حکیم همراه با سایر دستنوشته‌ها، از قبیل فهرست برندگان بازی، ضبط می‌گردید. این دست نوشته‌ها از زمان اولیه -که متعلق به یونانیان و روابط آنان بوده است – تا سه قرن بعد از میلاد وجود داشته است و معمولاً در روی صفحه‌ای یا لوحه‌ای به نام پاپیروس- که آن را لوله می‌کردند و داخل محفظه‌ای قرار می‌دادند – نگهداری می‌شد. فروکش کردن تدریجی تمدن قدیم یونان، موجب گردید تا آثاری در زمینه توسعه مراکز اسناد و مدارک در دوران جدید ایجاد گردد.

به گفته پژوهشگران و محققان، حفظ اسناد در ایران قدیم مرسوم بوده و در تشکیلات اداری هخامنشیان، بایگانی سلطنتی یکی از شاخصهای سازمان اداری دربار وقت بوده است. مدارک هخامنشیان، بر روی لوحه‌های پاپیروس و چرم ثبت می‌شده است. باید گفت که علاوه بر هخامنشیان، از زمان آریایی‌ها و آرامی‌ها نیز نوشته‌هائی بر روی پوست کشف شده است. در ایران، اسنادی از قبیل فرمانها و غیره را در کوزه‌ها نگهداری می‌کرده‌‌اند.

رفته‌رفته، پیشرفت و توسعه کشورها در زمینه مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، وجود آرشیو یا سازمانی را به منظور نگهداری این‌‌گونه اسناد ایجاب کرد.

اسناد و آرشیو به عنوان بخشی از یادواره‌های مشترک مردم جهان، نقش مهمی در حفظ هویت دینی، ملی و فرهنگی گذشته، حال و آینده دارند. بنابراین آرشیو یستها را می‌توان به معماران و پل‌سازان تشبیه کرد که گذشته را به آینده پیوند می‌زنند. اسناد، چراغ راهنمایند، برای مسئولان، پژوهشگران و ملتها. اسناد، هویت دینی، ملی و فرهنگی ملتها را پاسداری می‌کنند و در حقیقت «حافظه ملی» را تشکیل می‌دهند. میراث اسنادی، بخش وسیع و گسترده‌ای از یادواره‌ها را در برمی‌گیرد و در فضای بین‌المللی، نشانگر تنوع ملتها، زبانها و فرهنگها به شمار می‌روند.

نباید فراموش کرد که این یادواره‌ها بسیار آسیب پذیرند. بسیاری از اسناد با ارزش و منحصر بفرد و حتی مجموعه‌های کامل آرشیوی و کتابخانه‌ها در طول تاریخ بر اثر حوادث طبیعی و یا فجایع انسانی بویژه جنگها، از میان رفته‌اند و یا به دلیل غفلت و فراموشی دولتها و صاحبانشان، پاره یا فرسوده شده‌اند و در چنان شرایط بدی نگهداری می‌شوند که هر لحظه امکان نابودی آنها وجود دارد. بخش قابل توجهی از میراث اسنادی در سطوح جهانی، منطقه‌ای، ملی و استانی به دلایلی مانند اسیدی شدن کاغذ، نوع چرم، پوست، فیلم و نوارهای مغناطیسی نور خورده، گرما، رطوبت و گرد و غبار، از بین رفته‌اند.

حوادث و اتفاقات انسانی در کنار عوامل طبیعی به کتابخانه‌ها و آرشیوها آسیب می‌رساند. فقط در سایه اقدامات پیشگیرانه می‌توان در مقابل حوادثی چون زلزله، سیل، آتش‌سوزی، گردباد، طوفان، جنگ و نظایر آن، اسناد را می‌توان سالم نگهداشت. تاکنون از کتابخانه‌ها و آرشیوهایی که بر اثر جنگ، بمباران و آتش‌سوزی چه عمدی و چه غیرعمدی از میان رفته ‌است، فهرستی تهیه نشده است.

احتمالاً کتابخانه اسکندریه، مشهورترین نمونه تاریخی در این زمینه باشد. اما چه تعداد گنجینه‌های شناخته شده و ناشناخته که در جنگهای قسطنطنیه، ورشو، فلورانس یا در جنگهای سالهای اخیر از جمله سارایوو، کابل و بغداد نابود شده است؟ پاسخ روشن نیست. مثالهایی از این دست بسیار است، متأسفانه نمی‌توان این فهرست را به آخر رساند.

The history of documents and archives in the world and Iran - مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران

تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران

فهرست مطالب تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران

مقدمه
سوابق تحقیق
متن تحقیق
تعریف آرشیو
تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان
ساماندهی اسناد در آرشیو
آثار و هدف آرشیو
قلمرو آرشیو
وظایف آرشیو
انواع آرشیو
تشکیل شورای جهانی آرشیو
تاریخچه آرشیو در جهان
تاریخچه آرشیو عثمانی
تاریخچه آرشیو در ایران
تأسیس شوراهای منطقه‌ای در جهان
آثار شورای منطقه‌ای آرشیو
اهمیت آرشیو ملی
جایگاه آرشیو ملی در سازمانهای دولتی
مخزن آرشیو
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
طبقه‌بندی اسناد در مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نحوه تفکیک اسناد
تأسیس آرشیو ملی ایران
سازمان اسناد ملی ایران
نتیجه گیری
پیشنهادات
منابع و ماخذ

جهت دانلود مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران از فرم زیر اقدام نمایید.

لینک منبع

نوشته مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در جهان و ایران اولین بار در خبر جدید کنکور سراسری ۹۶٫ پدیدار شد.


گرداوری :تفریحی ۹۶

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A